1. Úvod
  2. O nás
  3. Dobrovolnictví

Dobrovolnictví

Dobrovolník je člověk, který koná dobrovlastní vůle bez nároku na odměnu. Obvykle věnuje svůj čas, znalosti a zkušenosti lidem, kteří to potřebují.

Dobrovolníky se stávají obyčejní lidé, bez ohledu na věk, jsou jimi studenti, mámy na mateřské, pracovně vytížení lidé i senioři. Pomáhají tam, kde někdo o pomoc stojí. Chrání přírodu, pomáhají při katastrofách, tráví čas s klienty zařízení sociálních služeb nebo s pacienty nemocnic.

Zpravidla nemusí mít dobrovolníci žádné speciální vzdělání. Proškolení dobrovolníků je závislé na činnosti, jakou bude dobrovolník vykonávat. Mnohdy stačí přednáška, jindy si dobrovolníci „nanečisto“ prakticky zkoušejí to, co by měli umět. Dobrovolníci mohou být vzděláváni také během konkrétní činnosti – pokud se objeví aktuálně něco, co se potřebují dozvědět či naučit.

Chcete být dobrovolníkem? Chcete pomoci, kde je třeba? Chcete získat zkušenost?

Chcete využít volný čas, nesedět s rukama v klíně?

Udělejte následující:

• rozmyslete si, kolik máte času
  • rozmyslete si, jestli opravdu chcete být dobrovolníkem, aby čas lidí, kteří se Vámi budou zabývat, nebyl marný
  • rozmyslete si, jestli chcete pracovat se seniory
  • rozmyslete si, jestli k nám můžete dojíždět
  • domluvte si schůzku s koordinátorkou dobrovolníků
  • navštivte nás a ujistěte se, že to je to pravé
  • s koordinátorkou projednejte pravidla Vašeho působení v organizaci
  • choďte do zařízení dle pravidel smlouvy, evidujte svoji docházku

Koordinátorka dobrovolníků v Domově

Jana Hudečková